Mgr. Radek Holodňák
Přišel jsem o práci a potřebuji překlenout období, než si najdu novou. Postihla mě závažná nemoc a nemám na léky. Zkolabovala mi lednička a nemám na novou. I v takových případech vám může náš odborový svaz pomoct. Poskytování sociálních podpor členům Odborového svazu státních orgánů a organizací je totiž klíčovým pilířem naší činnosti. Rámec pravidel pro to nastavuje Statut Podpůrného a sociálního fondu OS SOO.
Jistota a solidarita
V době, kdy se stále častěji setkáváme s nejistotou na pracovním trhu, tlakem na výkonnost a rychlými změnami ve společnosti, je nezbytné, aby zaměstnanci i zaměstnankyně měli oporu a jistotu v podobě solidární organizace. Náš odborový svaz nejenže bojuje za lepší pracovní podmínky a práva zaměstnaných, ale také poskytuje sociální podporu v náročných životních situacích – ať už jde o finanční tíseň, zdravotní problémy či mimořádné jinak neřešitelné životní výdaje.
Díky těmto podporám pomáháme našim členům a členkám překonávat nejen osobní výzvy, ale i překážky, které mohou nastat v rámci zaměstnání. Sociální solidarita a vzájemná pomoc jsou hodnoty, na kterých náš svaz staví již desítky let. A právě proto jsme připraveni být tu pro každého, kdo naši podporu potřebuje. Dostanete-li se do náhlé životní tísně způsobené například nezaměstnaností, jaké formy pomoci můžete od svazu čerpat?
Nároková sociální podpora v nezaměstnanosti
Nárokovou sociální podporu v nezaměstnanosti lze čerpat dle Článku III., písm. C) Statutu Podpůrného a sociálního fondu OS SOO. Tato podpora slouží řešení finanční tísně člena či členky OS, do které se dostal/a bez vlastního zavinění v důsledku ztráty zaměstnání. Sociální podpora bude poskytnuta za následujících podmínek:
a) Výše podpory je limitována rozdílem mezi pobíranou dávkou v nezaměstnanosti nebo sociální dávkou vyplácenou z prostředků státu a 1,2násobkem životního minima platného pro jednotlivce. Podmínkou jsou příjmy rodiny na hranici sociální potřebnosti.
b) Podpora bude vyplácena na základě potvrzení o evidenci nezaměstnané/ho úřadem práce včetně uvedení výše vyplácené dávky v nezaměstnanosti nebo sociální dávky.
Podpora se vyplácí nejdéle po dobu 2 let. Pokud členovi OS vznikne nárok na starobní nebo invalidní důchod III. stupně, nárok na vyplácení sociální podpory v nezaměstnanosti zaniká. O opětovnou podporu může člen/ka OS požádat až po uplynutí 5 let od okamžiku, kdy mu/ji tato podpora přestala být vyplácena.
Výklad
Podporu v nezaměstnanosti lze vyplácet, je-li vaše rodinná finanční situace prokazatelně špatná. To lze prokázat vícero způsoby, např. čestným prohlášením doplněným o dokumenty potvrzující pravdivost (např. výpisy z účtů členů domácnosti), potvrzením o příjmech rodinných příslušníků apod. Hranicí sociální potřebnosti chápeme hranici kolem životního minima. Výše podpory odpovídá rozdílu mezi vámi pobíranými dávkami a 1,2násobkem životního minima; pakliže vaše dávky činí více než 1,2násobek životního minima, tuto podporu čerpat nelze. Podporu lze čerpat až 2 roky. Nároková podpora bude schválena automaticky při splnění všech náležitostí v jasně vymezené výši. Vyplývá z toho, že přílohou žádosti musí být potvrzení o výši dávek, které čerpáte, na základě kterých bude vypočtena sociální podpora ze svazu. V žádosti dále uvede žadatel jméno, příjmení, adresu trvalého bydliště včetně PSČ a důvod žádosti o podporu. K žádosti připojí ZO kromě vyjádření o délce členství v OS i případné údaje o podporách již vyplacených (z FKSP, ze sociálního nebo obdobného fondu, z prostředků ZO apod.).
Jednorázová nenároková dávka k řešení tíživé sociální situace
K řešení tíživé sociální situace člena či členky OS může být podle Článku III., písm. I) Statutu Podpůrného a sociálního fondu OS SOO ve zvláště odůvodněných případech poskytnuta jednorázová podpora a to zejména:
a) pokud se příjmy rodiny pohybují na hranici životního minima,
b) při dlouhodobé nemoci spojené s mimořádnými finančními výdaji na léky a zdravotní pomůcky.
Komise jmenovaná předsednictvem výboru odborového svazu rozhoduje o přiznání sociální dávky (s přihlédnutím k osobním poměrům žadatel/ky a k délce členství v odborech) maximálně do výše 20 tisíc Kč. Pokud by komise shledala závažné důvody pro přiznání vyšší částky, postupuje tuto žádost s příslušným vyjádřením a doporučením předsednictvu VOS k rozhodnutí.
Výklad
Až 20 tisíc Kč lze jednorázově vyplatit, doložíte-li prostřednictvím potvrzení o výši příjmů členů rodiny či obdobným způsobem, že se příjmy vaší domácnosti pohybují na hranici životního minima, či pokud vás zasáhla nemoc spojená s mimořádnými výdaji na léky (pak se dokládají účty za léky). Žádost individuálně posuzuje komise. V případě vyšších částek žádost posuzuje předsednictvo výboru svazu.
V žádosti dále uvede žadatel jméno, příjmení, adresu trvalého bydliště včetně PSČ a důvod žádosti o podporu. K žádosti připojí ZO kromě vyjádření o délce členství v OS i případné údaje o podporách již vyplacených (z FKSP, ze sociálního nebo
obdobného fondu, z prostředků ZO apod.).
Sociální zápůjčka
Dle článku III., písmena J) Statutu Podpůrného a sociálního fondu OS SOO může být v méně závažných případech k řešení sociální tísně člena OS poskytnuta bezúročná sociální zápůjčka. Sociální zápůjčky se neposkytují na výstavbu rodinného domu a pořízení bytu do osobního vlastnictví. Komise jmenovaná předsednictvem VOS rozhoduje o přiznání sociální zápůjčky (s přihlédnutím k osobním poměrům žadatele a délce členství v odborech) maximálně do výše 30 tisíc Kč. Pokud by komise shledala závažné důvody pro přiznání vyšší částky, postupuje tuto žádost s příslušným vyjádřením a doporučením předsednictvu VOS k rozhodnutí.
Výklad
Na základě odůvodněné žádosti vám může být poskytnuta bezúročná sociální zápůjčka až do výše 30 tisíc Kč za účelem překlenutí složité životní situace. Součástí žádosti o zápůjčku by měl být důkladný popis vaší situace s odůvodněním nároku na její poskytnutí. Každý případ posuzuje komise individuálně a nemá jasně vymezené mantinely.
Typicky se jedná o případy, v nichž je třeba akutně k zajištění chodu domácnosti náhle pořídit nové spotřebiče či například provést nezbytnou opravu auta, které člen/ka používá k dopravě do zaměstnání. Součástí individuálního řešení je i návrh splátkového kalendáře.
V případě zájmu o čerpání sociálních podpor či zápůjček kontaktujte v první řadě vašeho regionálního pracovníka či pracovnici informačního a poradenského centra svazu. V případě, že si nejste jisti, zdali máte na podporu či zápůjčku nárok, konzultujte vaší situaci s naším právním oddělením.
Zdroj obrázků: freepik.com