Kolektivní smlouva a živelné pohromy

Facebook
Twitter
LinkedIn

Dana Laštovičková, předsedkyně ZO OS SOO Krajský úřad Středočeského kraje

Povodeň a vyplavený dům, bouřka a shořelá střecha v důsledku blesku, tornádo a dům pryč. Každý z nás se toho děsí a doufá, že to právě jeho nepotká. Ale bohužel se čas od času takovéto události nám či našim blízkým nevyhnou.

Naši první kolektivní smlouvu jsme navrhovali v době, kdy někteří naši kolegové podobné katastrofy museli řešit. Pocítili jsme potřebu jim nějak ulehčit a přemýšleli jsme, jak takovou pomoc do „kolektivky“ vetknout. A ejhle. Podařilo se to!

Pomohlo to tehdy, pomáhá to i nyní. V kolektivní smlouvě máme bod, díky kterému mohou zaměstnanci krajského úřadu čerpat pracovní volno s náhradou platu až v délce 5 dní na odstranění následků nastalé živelné pohromy a v případě potřeby další volno v délce až 14 dnů bez nároku na náhradu platu. Nyní jsme na návrh zaměstnavatele doplnili za tento bod ještě možnost čerpání pracovního volna v délce až tří dnů s náhradou platu zaměstnancům, kteří se aktivně zapojí do dobrovolnických prací zaměřených na odstranění následků živelné pohromy. Třeba naše ujednání přinesou inspiraci i Vám. Nabízíme vám jejich znění:

„Zaměstnavatel se zavazuje poskytnout zaměstnanci, který je postižen nastalou živelnou pohromou (povodeň, požár, vichřice, výbuch plynu apod.) na základě žádosti zaměstnance pracovní volno s náhradou platu v délce nezbytně nutné k odstranění následků takovéto mimořádné situace, která nesnese odkladu, maximálně však v délce pěti pracovních dnů. V případě potřeby může zaměstnanec čerpat další volno v délce až dvou týdnů bez nároku na náhradu platu.

Zaměstnavatel může zaměstnanci poskytnout pracovní volno s náhradou platu až do výše 3 pracovních dnů, a to za účelem výkonu činnosti v rámci humanitární pomoci při odstraňování následků živelní pohromy, organizované krajským úřadem nebo neziskovou organizací. Na poskytnutí pracovního volna není nárok, poskytnutí je podmíněno schválením vedoucího odboru na příslušném formuláři. V případě činnosti prostřednictvím neziskové organizace je zaměstnanec povinen čerpání volna doložit potvrzením o jejím konání.“ 

V případě, že uvažujete o návrhu podobných klauzulí do vaší kolektivní dohody či smlouvy a potřebujete poradit, obraťte se na právničku Annu Řídkou, svazovou specialistku na kolektivní vyjednávání.

Obrázek: Pavel Bednařík, Povodně na Jesenicku (2024), Česká ves, 4. 10. 2024. Wikimedia Commons. Creative Commons Attribution-Share Alike 4.0.