Energetické rezervy nejsou nevyčerpatelné aneb Stručný manuál proti stresu

Facebook
Twitter
LinkedIn

Mgr. Michaela Šídlová
psychologiem@email.cz

Podzim přinesl kromě chladného počasí a začátku školního roku také několik smutných zpráv a „trendů“, které v oblasti duševního zdraví rezonují už delší dobu a vedou k vážnému zamyšlení. Množí se otázky, kam se naše společnost ubírá, pokud budeme události posledních měsíců brát jako reprezentativní vzorek.

První je vážná problematika útoků na školách – ať již páchaných mezi spolužáky, nebo zvenku, jako jsou v případě ohlášek nejrůznějších nebezpečí. Patří sem ale i téma sebevražd. To jako by nabralo na závažnosti ve chvíli, kdy se po odchodu oblíbeného psychologa Radka Ptáčka ukázalo, že se může dotýkat stejně tak odborníků v samotném oboru psychologie. Tyto neradostné události spolu s dalšími okolnostmi běžného života mohou přispívat k tomu, že sotva se kola pracovního shonu začala po létě opět roztáčet, můžeme už mít pocit, že nestíháme a nejraději bychom se vrátili někam na pláž či do lesa. Jako by nám od začátku scházely síly těmto tlakům čelit.

Zastavit se, zhodnotit své síly

První rada, jak vzdorovat možným obavám a stresu z přetížení hned zpočátku, je na chvilku se zastavit a dovolit si uvědomění, že v životě nejde pouze o kvantitu – a že je v pořádku, když kvalita vyžaduje čas a prostor. A ačkoli některé životní úseky je třeba probíhat rychleji než jiné, měli bychom u toho vždy moudře nakládat se svými silami, emočními a fyzickými kapacitami.

Tyto kapacity má každý trochu jiné vzhledem ke své životní historii, povaze, fyziologické konstituci, dědičnosti a spoustě dalších drobných i větších faktorů. Skládají se na sebe jako kostičky v tetrisu. A stejně jako v legendární hře, jakmile naplní svou kapacitu, dojde k explozi. Dlouhodobé přetížení se může projevit třeba jako nečekané výbuchy vzteku či smutku, může se objevit dosud netušené onemocnění, anebo třeba „pouhá“ únava a vyčerpanost. Na ni je potřeba reagovat především tolik potřebným odpočinkem.

Rychlé a jednoduché uvolnění

Existuje mnoho různých návodů na vylepšení psychické i fyzické odolnosti. Většina z nich zahrnuje dlouhodobou úpravu celého životního stylu, ale i zařazování nových prvků do již tak nabitého života. A ačkoli se jedná o rady prověřené a užitečné, ráda bych dnes představila i jednu rychlou, jednoduchou a funkční techniku, kterou lze využít takřka kdykoli a kdekoli. Jedná se o zklidňující dechové cvičení – a nepotřebujete k němu nic víc než vlastní plíce. Jdeme na to:

Dýchání „do čtverce“

Nádech na 4 doby do plné kapacity vašich plic – zadržení dechu na 4 doby – výdech na 4 doby do vyčerpání kapacity plic – zadržení vyprázdněných plic na 4 doby před novým nádechem.

Opakujte dle potřeby cca 3–5krát, zohledněte při tom vlastní zdravotní stav a aktuální možnosti. Doporučit můžu i výborné aktivity psycholožky Terezy Hruškové, která podobné jednoduché tipy (rozdělené na verzi pro 1 minutu času, 5 minut času a více, takže si každý jistě vybere) poskytuje pravidelně zdarma na webu nekaslinasebe.kpsychologovi.cz.

Inventář aktivit

Kromě zastavení a – doslova – nadechnutí, je tu ještě jedna zásadní věc, kterou pro sebe může člověk udělat ve chvíli, kdy se objevují nové výzvy a navyšují povinnosti. Není na škodu udělat si takový menší „inventář“ svých aktivit – zjistit tak, jestli opravdu vše, co dělám a považuji za nutné, mi přináší nějaký benefit. Tento benefit může být krátkodobý (například rozhodnutí půjdu na setkání s přáteli – investuji nějaký čas, ale získám utužení vztahu). Pro někoho může být aktuálně výhodnější situaci otočit: tentokrát setkání vynechám – přijdu o informace ze setkání, ale získám čas například na práci, které se chci věnovat, odpočinek, nebo cokoli jiného, co zrovna potřebuji více.

Může jít ale také o střednědobý zisk: investuji svou týdenní dovolenou na studium nového kurzu – získám certifikát a dovednost k uplatnění na pracovním trhu.

A pak je tu zisk dlouhodobý: chodím každý týden dvakrát cvičit fitness – investuji čas a peníze, získávám čím dál větší fyzickou zdatnost. Takto můžete pokračovat postupně se všemi činnostmi, které zaplňují vaše dny. A může se stát, že narazíte na aktivity, které už vám nijak „neslouží“. V tom případě není na škodu se s takovou aktivitou rozloučit a získat cenný prostor pro cokoli nového a aktuálního.

Dovolit si odpočinek

A konečně nezapomeňte si kromě orientace na práci a cíle najít také čas na zábavu a odpočinek. Podzimní období přináší prostor pro čtení knih při prodlužujících se večerech, setkávání v malých čajovnách a vinárnách s přáteli. Anebo prostě jenom staré dobré zachumlání pod deku s horkým čajem a oblíbeným seriálem. Tak si to dovolte.

(Autorka je psycholožka a členka Mladých odborářů OSSOO.)